Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü

Mesajgönderen gamze_34 » Pzr Eyl 14, 2014 7:11 pm

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü
Resim
Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü Meslek Tanıtımı

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümünün Amacı: Demiryolu araçları bölümü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, ustabaşı ile mühendis arasında, teknik hizmetler görecek teknik elemanları yetiştirmek amacıyla öğretim yapmaktadır.

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü Dersleri, Ders İçeriği: Demiryolu araçları bölümünde matematik, fizik, kimya, mekanik, mukavemet benzeri temel derslere ek olarak; demiryolu tanımı, hareket dinamiği, taşıtların konstrüksiyonu, çekici vagonlar ve katar mekaniği dersleriyle makine bilgisi, teknik resim, elektroteknik, malzeme, makine elemanları, elektrik makineleri, ısıtma-havalandırma benzeri meslek dersleri öğretilmektedir. Öğrenciler öğretim süresi içinde bilgi, görgü ve becerilerini artırmak amacıyla 60 işgünü pratik çalışma yapmak zorundadırlar.

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü Gereken Nitelikler: Demiryolu Araçları Bölümü okumak ve bu alanda çalışmak isteyen kişiler, kendilerini matematik, fizik, kimya ve teknik gibi alanlarda iyi yetiştirmelidirler. Bu alanda çalışacak iyi bir teknik eleman, düzgün şekil çizmek, iş organizasyonu ve atölye çalışmalar gibi konularda belirli bir yeteneğe sahip; aynı zamanda insanlarla ilişkilerinde uyumlu ve geçimli olmalıdır.

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Unvan - Demiryolu Araçları Bölümü mezunları ne iş yapar? : Demiryolu araçları bölümünden mezun olanlara "Demiryolu Araçları Teknikeri" unvanı verilir. Demiryolu araçları teknikerleri, devlet demiryolları fabrikalarındaki yapım ve onarım işlerinde ve işletme alanlarında çalışabilirler.

Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü Çalışma Alanları: Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünün Eskişehir Lokomotif Motor Sanayi (ELMS), Adapazarı Vagon Sanayi (ADVAS), Sivas Demiryolu Makine Sanayi (SİDEMAS) ve yurt genelinde İstanbul Haydarpaşa'da, Ankara'da, İzmir'de, Sivas'ta, Malatya'da ve Adana'da bulunan devlet demir yolları işletme tesisleri demiryolu araç teknikerlerinin başlıca çalışma alanlarını teşkil etmektedir. Demiryolu araçları teknikerleri, yeterli ölçüde elektrik, makine ve motor bilgisine sahip olduklarından ve çizim yeteneği kazandıklarından, ilgili diğer kamu ve özel kuruluşlarda da çalışma olanağına sahiptirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Raylı Sistem, Demiryolu Araçları Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron