POMEM sınavı sonucunda yedek adaylarla ilgili işlemler

POMEM - PMYO Hazırlık ve paylaşımlarınızı buradan yapabilirsiniz

Mesajgönderen kpssdelisi » Cmt Nis 18, 2015 5:02 pm

Soru: POMEM sınavı sonucunda yedek olarak planlaması yapılan adaylarla ilgili işlemler nasıl yürütülür?

Cevap: POMEM Giriş Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinin birinci fıkrası “Geçici kaydı yapılmayan, polislik mesleğine hazırlık eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM Müdürlüğünden ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Çağrılan yedek aday, kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 3 (üç) iş günü içinde planlandığı POMEM Müdürlüğüne evrakları ile birlikte gelerek müracaatta bulunur. Bu süre içinde müracaat etmeyen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtlan yapılmaz” hükmü gereğince planlaması yapılan yedek aday 3 (üç) gün içinde planlandığı POMEM Müdürlüğüne müracaatta bulunmazsa öğrencinin adaylık hakkı sonlandınlır.

Aynı maddenin ikinci fıkrası “Polislik mesleğine hazırlık eğitiminin başladığı günden itibaren 7 (yedi) gün geçtikten sonra kontenjan doldurulmamış olsa dahi yedek aday çağrılmaz” hükmü gereğince hazırlık eğitimi başladıktan 7 (yedi) gün sonra yedek öğrenci planlaması yapılamaz.

Kaynak: http://www.egitim.pol.tr/Sayfalar/POMEMSORUCEVAP.aspx
kpssdelisi
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Re: POMEM sınavı sonucunda yedek adaylarla ilgili işlemler

Mesajgönderen kpssdelisi » Cmt Nis 18, 2015 5:13 pm

Soru: POMEM sınavı sonucunda yedek olarak planlaması yapılan adaylarla ilgili işlemler nasıl yürütülür?

Cevap : Bu işlemler, 1111 sayılı Askerlik Kanununun ek 7 nci ve geçici 44 üncü maddesinde yer alan hükümlere göre yürütülmektedir.
Adı geçen kanununun ek 7 nci maddesinde; “Emniyet Teşkilatı kadrolarında kadro ve/veya rütbeleri ile ilişkisi devam eden Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personel ile polis eğitim ve öğretim kurumlannda öğrenim görenler veya bu kuramların giriş sınavlarını kazananlardan askerlik hizmetini yapmamış olanların her türlü askerlik işlemleri ertelenir. Emniyet Teşkilatında on yıllık hizmet süresini, memuriyetten sayılmayacak haller hariç olmak üzere tamamlayanlar, askerliklerine karar alınmasını müteakip askerlik hizmetim yerine getirmiş sayılır. On yıllık süre, polis eğitim ve öğretim kuramlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlar. On yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle Emniyet Teşkilatından ayrılan, başka kuruma nakledilen veya bu süre içinde meslekten ilişiği kesilen personel, ilgili kanun hükümlerine göre askerlik hizmetini yerine getirir” denilmektedir.
Yine aynı kanunun geçici 44 üncü maddesinde “ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, ek 7 nci maddenin kapsamına giren personelden halen askerlik hizmetini yerine getirmekte olanlar, askerlik hizmetleri durdurularak terhis edilir ve görevlerine iade edilir” hükmü yer almaktadır.
kpssdelisi
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Dön POMEM - PMYO Hazırlık

• Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir