Mülakat soruları Atatürk'ün İnkilapçılık İlkesi

Mülakat soruları Atatürk'ün İnkilapçılık İlkesi

POMEM - PMYO Hazırlık ve paylaşımlarınızı buradan yapabilirsiniz

Mülakat soruları Atatürk'ün İnkilapçılık İlkesi

Mesajgönderen kpssdelisi » Cmt Nis 18, 2015 4:23 pm

Pomem sınavlarında daha önceki yıllarda, mülakatlarda sorulmuş sorulardan biri olan;
Atatürk'ün İnkilapçılık İlkesini anlatınız, inkilapçılıktan ne anlıyorsunuz:

İNKILÂPÇILIK İLKESİ

İnkılâp, bir toplumun önemli kurumlarını kısa bir süre içinde değiştirip kendini yenileştirmesi atılımıdır. Tarihte önemli, büyük inkılâplar görülmüştür. Atatürk yönetimindeki Türk Milleti de tarihteki en önemli İnkılâplardan birini gerçekleştirmiştir.

Bir toplumda durup dururken inkılâp yapılmaz, inkılâpların tarihten gelen büyük sebepleri vardır. Türkler bir zamanlar çağın Önemli devletlerinden birini kurmuşlardı. Bu devlet yüzlerce yıl dünyanın sayılı güçlerinden biri olarak kaldı. Ama Batı'da gelişen akıl ve bilim çağına ayak uyduramadığı için geride kalmaya, güçsüzleşmeye başladı. Çok uluslu bir yapıda olduğundan milli bir birlik kuramadı. Devleti kurtarmak isteyenler, hep eski düzen ve belli kalıplar içinde değişiklikler yaptılar. Oysa yapıyı değiştirmek gerekti ve bu kaçınılmazdı.

Birinci Dünya Savaşı sonu yenilgi ve parçalanma, Atatürk'e, Türk milletini bir araya getirip mücadele etme ve yapıyı yenileme düşüncesini ve bunu gerçekleştirme azmini vermiştir. Eski yapıyı yeniden kurmak mümkün olmadığı için ardarda büyük inkılâplar yapılmıştır.

Atatürk’e göre inkılâp: “İnkılâp var olan kurumları zorla değiştirmek demektir. Türk milletini son yüz yıllarda geri bırakmış olan kurumları yıkarak yerlerine, milletin en yüksek medenî gereklere göre ilerlemesini sağlayacak yeni kurumlar koymuş olmaktır.”

Atatürk'e göre "inkılâp milletin esenliği için halk adına yapıldı". "Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılâpların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen modern ve bütün anlamı ve biçimiyle uygar bir toplumsal heyet durumuna getirmektir". Öyleyse inkılâp, modernleşme ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için yapılacaktır. Büyük yenilik hareketleri, hep inkılâpçı bir tutum ve davranışla yapılmıştır.

Atatürk'ün İnkılâpçılık ile İlgili Bazı Sözleri

  • Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. (1925)

  • Biz büyük bir inkılap yaptık. Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük. (1925)

İnkılâpçılık ilkesi, Türk toplumunun çağdaşlaşmasında önemli faydalar sağlamıştır.
İnkilapçılık ilkesinin yararları ve inkilapçılığın sağladığı faydalardan bazıları:

● Kişi egemenliğine son vererek millet egemenliğine dayalı yeni bir yönetim olan cumhuriyet ilân edilmiştir.
● Dine dayalı devlet yapısı yerine lâik devlete geçilerek din ve vicdan hürriyeti sağlanmıştır. Türkiye, din ve mezhep çatışmasının olmadığı sayılı ülkeler arasında yer almıştır. Tekstil. Telekomünikasyon ve inşaat alanında gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek seviyeye ulaşılmıştır.
● Türk milletinin çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesi sağlanmıştır.
● Eğitimde, sosyal yaşantıda, kültürde ve ekonomik alanda Türk milletine yeni ufuklar açılmıştır. Karma eğitim ve öğretimin birleştirilmesi gibi çağdaş eğitim metotları sayesinde okuma yazma oranımız yüzde yüzlere yaklaşmıştır.
● Türk milletinin daima yenileşmeye ve gelişmeye açık düşüncelere sahip olması sağlanmıştır.
avatar
kpssdelisi
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
Mesajlar: 78
Kayıt: Pzr Ağu 24, 2014 6:43 pm

Dön POMEM - PMYO Hazırlık

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron