Kpss A Nedir? A Grubu Kadrolar

Kpss A Nedir? A Grubu Kadrolar

Kamu Personeli Seçme Sınavı, A grubu, B grubu, Eğitim ve Alan hakkında paylaşımlarınızı ve kpss hakkında sormak istediklerinizi buradan paylaşabilirsiniz. Kpss hakkında haber ilan paylaşımları ve iş ilanlarıda bu forumda bulunmaktadır.

Kpss A Nedir? A Grubu Kadrolar

Mesajgönderen kpssdelisi » Çrş Kas 05, 2014 6:31 pm

Kpss A Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamındaki A Grubu kadrolar genel olarak; müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığıyla kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır.

2000'lere kadar KPSS A kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunlarI başvurabilmekteydi. Sadece bölüm bazında bazı değisiklikler olabilmekteydi. Örnek vermek gerekirse Başbakanlık Uzman yardımcılığına (A) bölümü mezunu, Maliye müfettişliğineyse (B) mezunları başvuramayabilmekteydi.

Fakat, KPSS’nin merkezi olarak 1999 yilindan itibaren düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin bazı kamu kurumları mühendislik fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği) kimileri Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DIE) kimileri de Doktor, Diş Doktoru, Eczacı, Kimyager veya Kimya Mühendisilerinin (Saglık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır.

Bu noktada şunu vurgulamak gerekmektedir; Her ne kadar başvuran bölüm sayısı artmış ise de hala kamu kurumlarının çoğu atama yapacakları uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, mimarlik, fen/fen edebiyat, tıp gibi fakülte ve bölümlerden de yukarıda belirtildiği üzere başvuru alınmasına rağmen, bunlar oldukça sınırlıdır. Ayrıca genel olarak A grubu kadrolarını tercih edecek adayların kpss akabindeki ilgili kurumlarca yapılacak sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlar ve aranılan özel şartlar konusunda ilgili kurumlarca yapılacak ilanlarda takip edilmelidir.

Kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için, ösym kılavuzunda yer alan KPSS puan türlerinden hangisini kullanacakları ve adaylarda arayacakları genel ve özel şartları ilanla kamuoyuna açıklayacaklardır. Adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarının, personel alımı öncesinde basın yoluyla verecekleri ilanlarda geçerli koşulların duyurulacağını göz önünde tutmalıdırlar.
avatar
kpssdelisi
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
Mesajlar: 78
Kayıt: Pzr Ağu 24, 2014 6:43 pm

Dön Kpss Genel Bilgiler, Haberler, İş İlanları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron