Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü

Mesajgönderen gamze_34 » Çrş Kas 05, 2014 11:22 pm

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü
Resim
Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Meslek Tanıtımı

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Meslek Tanıtımı: Yurtiçi ve yurtdışında üretilen bilginin derlenip, bilgi merkezlerinde kullanıma sunulması ve kütüphanelerin daha iyi hizmet vermesi için indeks gibi bibliyografik kaynakların üretimi ve kullanım tekniklerinin geliştirilmesi alanında eğitim ve öğretim yapılır. Bu bölüm mezunları Kütüphanelerde, arşivlerde, özel yayınevlerinde çalışılabilir.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümünde kullanılan aletler ve malzemeler: Bilgisayar, Kitap ,Televizyon, Ses kaseti, Video , video kaset, Mikrofiş okuma cihazları, Katalog fişleri ve kartlar, Fotokopi makinesi, Mikrofiş okuma cihazları, Mikrofilm makineleri

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Çalışma Ortamları: Dokümantasyon ve enformasyon mezunları genel olarak kapalı, temiz ve gürültüsüz ortamlarda çalışırlar. Çalışırken hem malzeme (bilgisayar, kitap, disket) hem veriler (kitapların veya bilgi içeren kaynakların numaraları), hem de insanlarla ilgilidirler.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümünün Amacı: Dokümantasyon ve enformasyon bölümünün amacı, yurtiçinde ve yurtdışında üretilen bilginin derlenerek, bilgi merkezlerinde kullanıma sunulması ve kütüphanelerin daha iyi hizmet verebilmeleri için, endeks, öz dergisi gibi bibliyografik kaynakların üretimi ve kullanım tekniklerinin geliştirmesi alanında eğitim ve öğretim yapmaktır.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Ders İçeriği: Dokümantasyon ve enformasyon bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Programın ilk 2 yılında kütüphanecilik ve arşivcilik alanlarında temel dersler verilir. Daha sonra, bilginin analiz edilmesi ve erişilmesi, bilgi merkezlerinin yönetimi, bilginin yayılması ve otomasyon teknikleri ile ilgili dersler okutulmakta ve eğitimleri verilmektedir.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Gereken Nitelikler: Dokümantasyon ve enformasyon bölümüne girmek isteyenlerin okumayı seven, analitik düşünme gücü yüksek, dikkatli ve ayrıntı ile uğraşmaktan ve kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Dokümantasyon ve enformasyon elemanı olmak isteyenlerin, Normalin üstünde sözel yeteneğe sahip, Okumayı seven, Analitik düşünebilen (metinler arasındaki bağlantıları kolayca kurabilen) Dikkatli, ayrıntı ile uğraşmak ve kapalı ortamlarda çalışmaktan sıkılmayan, İnsanlarla iyi ilişki kurabilen kimseler olmaları da gerekmektedir.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Ünvan - Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü mezunları ne iş yapar?: Dokümantasyon ve enformasyon bölümü mezunları "Dokümantasyon ve Enformasyon" elemanı olarak görev alırlar. Dokümantasyon merkezlerinde görev alan mezunlar üretilen bilgiyi derleme, sınıflama ve okuyucuya en kısa zamanda ve nitelikli bir biçimde sunma ve benzeri işlemleri yaparlar. Yirminci yüzyılda meydana gelen yayın patlaması ve hızla artan bilgi üretimi ile birlikte, bilim ve teknolojinin her alanında bilgiye duyulan gereksinim de artmaktadır. Bilgi kaynaklarının basılı formdan her türlü kitle araçlarına kadar çeşitlilik göstermesi araştırmacılar için bilgi kaynağına ulaşmayı önemli hale getirmiştir. Bu nedenle endeks, öz dergisi gibi ikinci kaynakların üretilmesi ve kullanıma sunulması önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda bu meslek mezunları gelecektede geniş bir iş sahasında çalışma imkanı bulabilirler.

Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü Çalışma Alanları: Dokümantasyon ve enformasyon bölümü mezunları kütüphanelerde, arşivlerde, özel yayın evlerinde görev alabilmektedirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Dokümantasyon ve enformasyon Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron