Döküm Bölümü Meslek Tanıtımı

Döküm Bölümü Meslek Tanıtımı

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Döküm Bölümü Meslek Tanıtımı

Mesajgönderen gamze_34 » Çrş Kas 05, 2014 11:09 pm

Döküm Bölümü Meslek Tanıtımı
Resim
Döküm Bölümü Meslek Tanıtımı

Döküm Bölümü Meslek Tanıtımı Döküm bölümü sanayide model, kalıp ve döküm yapma işlerinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmeyi ve eğitmeyi hedefler. Demir- çelik fabrikalarında çalışan döküm bölümü mezunları formen ve ustabaşı olarak devlet sektöründe görev alanlar tekniker olarak çalışmaktadırlar.Bu program mezunlarına endüstride ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma alanları genel olarak devlet ve özel sektöre ait iş yerleridir.

Döküm Bölümünün Amacı: Döküm bölümünün amacı, sanayide model, kalıp ve döküm yapma işlerinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmek ve eğitmektir.

Döküm Bölümü Ders İçeriği: Döküm bölümünde, teknik resim, meslek resmi, konstrüksiyon, malzeme bilgisi, genel döküm teknolojisi ve bunların dışındada genel derslerden fizik, kimya, matematik ve ekonomi gibi çeşitli dersler okutulmaktadır. Öğretimin ilk yılında genel kültür ve meslek dersleri, son sınıfında ise sadece meslek dersleri okutulmaktadır.

Döküm Bölümü Gereken Nitelikler: Döküm alanında çalışmak isteyen kimselerin matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı, uzay ve şekil ilişkilerini görebilme gücü yüksek, el ve gözünü koordineli olarak kullanabilen, bedence güçlü ve insan ilişkilerinde başarılı kimseler olmaları gerekmektedir.

Döküm Bölümü Mezunlarının Kazandıkları Ünvan - Döküm Bölümü mezunları ne iş yapar?: Döküm bölümü mezunlarına "Döküm Teknikeri" ünvanı verilir. Döküm teknikeri, sanayide imali düşünülen makine parçasının modelinin tasarlanması, kalıbının hazırlanması ve ergimiş maddenin bu kalıba dökülmesiyle alakalı işleri yürütür.

Döküm Bölümü Çalışma Alanları: Demir-çelik fabrikalarında çalışan döküm bölümü mezunları formen ve ustabaşı olarak; devlet sektöründe görev alanlar tekniker olarak çalışmaktadırlar. Bu program mezunlarına endüstride de ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma alanları devlet ve özel sektöre ait iş yerleridir. Döküm teknikeri, ergitilmiş metalleri azırlanmış kalıplara döker ve elde edilen parçanın talaşlı ve talaşsız olarak işlenmesi sonucunda kullanılır hale gelmesi sağlar.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Döküm Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Döküm Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron