Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Mesajgönderen gamze_34 » Prş Eyl 11, 2014 6:03 pm

Resim
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Meslek Tanıtımı

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Meslek Tanıtımı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliğinin amacı branşında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen yetiştirmektir. Bu bölümü bitirenler kız meslek liseleri ya da anaokullarında öğretmen olarak çalışabilirler ve kendilerine ait işyeri açabilirler.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Mesleğin gerektirdiği özellikler: Çocuk gelişimi öğretmeninin hem alanıyla hem de öğretmenlik mesleğiyle ilgili niteliklere sahip olması gerekmektedir.Çocuk gelişimi öğretmeni olmak isteyenlerin; Gelişim psikolojisine ilgili ve bu alanda başarılı, Çocukları seven, onlarla beraber olmaktan sıkılmayan, Çocukların duygularını anlayabilen, Çocuklar üzerinde gerekli disiplini sağlayabilen, Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, Dikkatli, işine özen gösteren, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, Sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, Girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Çalışma Ortamı: Çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, sınıfta görev yapar, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı genellikle gürültülü ve temizdir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi, Ders içeriği: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümünün eğitim süresi Dört yıldır. Eğitim süresince; Çocuk gelişimi psikolojisini, anatomisini ve biyolojisini öğrenir. Plan yapmak ve uygulamak için gerekli bilgileri öğrenir. Müzik, drama, oyun kollarında bilgi sahibi olur. Özürlü çocukların özellikleri ve entegre eğitimi konusunda bilgi edinir. İnsan ilişkileri ve psikolojisi konusunda dersler alır. Kuram yönetimine ilişkin dersler alır.Çocuk sağlığı, ilk yardım ve benzeri sağlıkla ilgili dersler alır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Mezunlarının aldıkları ünvan: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü mezunlarına "Lisans Diploması" ve "Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni'' ünvanı verilir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Mezunları ne iş yapar? İş Olanakları: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü mezunları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinde ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışabilirler. Kendi branşı dışında ayrıca aylık karşılığı okutabileceği dersler ; Okul Öncesi eğitimi, Özel eğitim okul ve sınıflarında okul öncesi eğitimi, çocuk gelişimi ve eğitimi alanına ait ortak alan teorik ve uygulamalı meslek dersleri yer almaktadır.

Çocuk yayınlarının hazırlanmasında, oyuncak tasarımı gibi alanlarda uzman olarak çalışabilirler. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Hızla gelişen bir alandır. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması kreş, anaokulu gibi kurumlara talebi arttırmaktadır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Ayrıca bu bölüm mezunları kendi işlerinide kurabilirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

• Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir