Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü

Mesajgönderen gamze_34 » Cmt Eyl 06, 2014 1:14 pm

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü
Resim
Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Meslek Tanıtımı

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Meslek Tanıtımı: Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü; ülkemizde ve dünyada artan nüfus, hızlanan kentleşme ve gelişen sanayileşmenin oluşturduğu toprak, su, hava, gürültü kirliliği ve ekolojik denge deki degişimlerle alakalı sorunlar üzerine araştırma yapan ve bu olumsuzlukları önlemeye çalışan ara elemanları yetiştirmeye yöneliktir. Bu bölüm mezunları çevre müdürlüklerinde ya da özel kuruluşlarda çalışabilmektedirler.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümünün Amacı: Çevre kirlenmesi ve kontrolü bölümünün amacı; su, hava, toprakların korunması atıkların çevreye zarar vermeden yok edilmesi için gerekli tesislerin kurulup işletilmesi konusunda çalışacak elemanları yetiştirmek ve eğitmektir.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Dersleri, Ders İçeriği: Çevre kirlenmesi ve kontrolü bölümünde matematik, çevre biyolojisi, çevre kimyası, çevre ekolojisi, mekaniği, toprak kirlenmesi, hava kirliliği ve denetimi, içme sularının arıtımı, çevre hukuku ve bilgisayar benzeri dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Gereken Nitelikler: Çevre kirlenmesi ve kontrolü bölümünde okumak isteyenlerin fen bilimlerine alakalı-yatkın ve bu alanda başarılı, el becerisi gelişmiş dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Mezunların Kazandıkları Ünvan - Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü mezunları ne iş yapar?: Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü mezunlarına "Çevre ve Kontrolü Teknikeri" ünvanı verilir. Çevre kirlenmesi ve kontrolü teknikeri arıtma tesislerinde, tesisin günlük, haftalık, aylık bakımlarını yaparak düzenli çalışmasını sağlar; saatlik atık su örnekleri alıp testlere tabi tutar; hava kirliliğini önleme ile ilgili kuruluşlarda kirlilik oranını belirler; bacalara filtre takılmasını, fabrikaların, evlerin atıklarının yok edilmesi için yapılan planların uygulanmasını sağlar. Bu işleri çevre mühendisinin gözetim ve denetiminde yürütür.

Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü Çalışma Alanları: Çevre kirlenmesi ve kontrolü teknikerleri Çevre Bakanlığına, Sağlık Bakanlığına, belediyelere bağlı kuruluşlarda, arıtma ve tesisi bulunan tüm işletmelerde iş bulabilirler. Bu alanda yetişenlerin henüz bağımsız işyeri açmalarına olanak yoktur.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 3 misafir

cron