Arıcılık bölümü Meslek Tanıtımı

Arıcılık bölümü Meslek Tanıtımı

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Arıcılık bölümü Meslek Tanıtımı

Mesajgönderen gamze_34 » Cmt Ağu 30, 2014 11:25 am

Arıcılık bölümü Meslek Tanıtımı
Resim
Arıcılık bölümü Meslek Tanıtımı

Arıcılık bölümünün Meslek Tanıtımı: Arıcılık bölümünün kurulmasındaki amaç; bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insan gücünün yetiştirilmesidir. Mezunlara arıcılık teknikeri denmektedir. Arıcılık teknikerleri, Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde çalışabilir ayrıca özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler ya da kendileri arıcılık yapabilirler.

Arıcılık bölümünün amacı: Bu bölümün amacı bal ve diğer arı ürünlerinin üretilmesi, muhafazası, pazarlanması ve teknolojisinde çalışacak ara insangücünü yetiştirebilmektir.

Arıcılık bölümü Ders İçeriği: Arıcılık bölümünde zirai botanik, analitik kimya, zooloji ve arının zoolojideki yeri, arı ekolojisi, bal ve bal teknolojisi, bal mumu, polen, arı sütü, propil üretimi, işleme ve muhafaza yöntemleri, bilgisayar ve programlama benzeri dersler okutulmaktadır.

Arıcılık bölümü Gereken Nitelikler: Arıcılık bölümünü okuyacakların biyolojiye, özellikle zoolojiye ilgili ve yatkın olmalı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, girişimci kişiler olmaları gerekir.

Arıcılık bölümü Mezunların Kazandıkları Ünvan - Arıcılık bölümü mezunları ne iş yapar ?: Arıcılık bölümü mezunlarına "Arıcılık Teknikeri" ünvanı verilir. Arıcılık teknikeri ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında arıların bakımı, ırklarının geliştirilmesi, bal, balmumu, polen ve arısütü ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanması gibi işleri planlar ve yürütür.

Arıcılık bölümü Çalışma Alanları: Arıcılık teknikerliği, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı Zirai Araştırma Enstitülerinin arıcılık bölümlerinde, arıcılık istasyonlarında, çiftçi eğitim şubelerinde görev alabilecekleri gibi özel sektöre bağlı arı yetiştirme birimlerinde çalışabilirler ya da kendileri arıcılık yapabilirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Arıcılık bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Arıcılık bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 2 misafir

cron