Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı

Mesajgönderen gamze_34 » Cmt Ağu 30, 2014 11:04 am

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı
Resim
Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Meslek Tanıtımı: Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde Arapça dilbilgisi, çeşitli klasik ve modern metinlerin Türkçe’ye çevirileri, Arapça konuşma ve kompozisyon denemeleri yapılmakta ve Arap dili ve edebiyatıyla alakalı eğitim verilmektedir.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı: Arap Dilini, Arap Edebiyatı ve kültür tarihiyle birlikte inceleyerek öğretmek; Arap dünyasının tarihi, kültürü ve edebî birikimi hakkında bilgili; Arap dünyasındaki edebî, siyasî, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri yazılı ve işitsel kaynaklardan takip edebilecek, düşündüğünü yazılı ve sözlü yolla ifade edebilecek dil becerisine sahip öğrenciler yetiştirmektir.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Ders İçeriği: Arapça Dilbilgisi, Arap Edebiyatı Tarihi, Kültür Tarihi, Arapçadan Türkçeye, Türkçeden Arapçaya Çeviri konularında dersler verilmektedir. Arap Edebiyatının çeşitli dönemlerine ait şiir ve nesir örnekleri ele alınmakta, kompozisyon yazma denemeleri yaptırılmakta, ayrıca öğrenciye konuşma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır. Klasik metinlerin yanısıra çeşitli konularda modem Arapça metinler çevrilmekte, öğrenciye Arapça terimler ve deyimler öğretilmektedir. Bunların yanısıra İbranice, Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Edebi Eleştiri dersleri de yer almaktadır.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Mezunlarının Ünvanı - Arap Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır ?: Arap Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları "Lisans Diploması" alırlar ve mezunlara "Filolog" unvanı verilir. Mezunlar üst düzeyde Arapça bilgisi gerektiren görevlerde; Dışişleri Bakanlığında, öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığında; kütüphane, arşiv ve müze benzeri kamu kuruluşlarında veyahut özel sektörde görev alabilmektedir.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Mezunlarının iş İmkanları: Arap Dili ve Edebiyatı bölümü Mezunları kütüphanelerde, müzelerde, Diyanet İşleri Başkanlığında ve bunlara ek olarak orta dereceli okullarda (imam hatip liseleri) öğretmenlik yapabilirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Arap Dili ve Edebiyatı bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Arap Dili ve Edebiyatı bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron