Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı

Mesajgönderen gamze_34 » Cmt Ağu 30, 2014 10:53 am

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı
Resim
Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Meslek Tanıtımı: Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü yalnızca Gaziantep’te bulunmaktadır, antep fıstığının yetiştirilmesi, işlenmesi ve değerlendirilmesi konularında çalışacak ara eleman yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Mezunları genellikle Gaziantep yöresinde çalışma imkanı bulurlar. Yüksekokulunda bahçe bitkileriyle alakalı bilgilerde verilir.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümünün Amacı: Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümünün amacı Antepfıstığı yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunları çözebilecek ve tarımsal sanayide çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Ders İçeriği: Antepfıstığı Tarımı ve Teknolojisi bölümünde matematik, bahçe bitkileri yetiştiriciliği, antepfıstığı çeşitleri, fidan yetiştirme teknikleri, antepfıstığının ekolojik istekleri, antepfıstığı amaçları ve özellikleri, antepfıstığının hasat sonu fizyolojisi, antep fıstığı hastalık ve zararlıları, antepfıstığı işleme tekniği benzeri dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Gereken Nitelikler: Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisi bölümünde okumak isteyenlerin biyolojiye, özellikle botanik konularına ilgili-yatkın ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan ve bitki üretmekten hoşlanan insanlarla (özellikle çiftçilerle) iyi iletişim kurabilen bedenen sağlam ve dayanıklı olmaları gerekir.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Mezunların Kazandıkları Ünvan - Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Mezunu Ne iş yapar ?: Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü mezunları "Önlisan Diploması" alırlar ve mezunlara "Antepfıstığı Teknikeri" ünvanı verilir. Antep fıstığı Tarım ve Teknolojisi teknikeri ziraat mühendisine yardımcı bir eleman olup Bahçe kurma aşamasında planlamanın yapılması, yetiştirilecek materyalin seçilmesi, yetiştiricilikte sorunların tespiti ve giderilmesi, Antepfıstığının işlenmesi ve pazarlanması konularında uygulamaya yönelik çalışmalar yapar.

Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü Çalışma Alanları: Antepfıstığı Tarım ve Teknolojisi mezunları tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarda tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde ve ilgili konuda faaliyet gösteren enstitü ile özel kamu ve işletmelerinde çalışabilmektedirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Antep Fıstığı Tarımı ve Tekn. Bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron