Anaokulu (Okul öncesi) Öğretmenliği Bölümü

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Mesajgönderen gamze_34 » Cmt Ağu 30, 2014 12:35 am

Anaokulu Öğretmenliği Bölümü Meslek Tanıtımı
Resim
Anaokulu (Okul öncesi) Öğretmenliği bölümü Meslek Tanıtımı

Anaokulu Öğretmenliği Meslek Tanıtımı: Anaokulu Öğretmenliği bölümü 2000 ÖSS’den beri Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği bölümünün amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmek ve eğitmektir.

Anaokulu Öğretmenliği Kullanılan Eğitim Materyalleri: Hikaye, masal, boyama ve eğitim kitapları, eğitici (lego, yapboz ve benzeri) oyuncaklar, seramik malzemeleri, kağıt ve kartonlar, resim defterleri, el işi kağıtları, zeka geliştirici test kitapları, toplar ve balonlar, kavram geliştirici oyuncaklar, müzik aletleri, TV-video benzeri eğitim materyalleri kullanılmaktadır.

Anaokulu Öğretmenliği Gereken Özellikler:
Okul öncesi (Anaokulu )öğretmeni olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
- Gelişim psikolojisine ilgili,yatkın ve bu alanda başarılı,
- Çocukları seven, onlarla beraber olmaktan sıkılmayan,
- Çocukların duygularını anlayabilen, öğrenciler üzerinde gerekli disiplini sağlayabilen,
- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen, dikkatli, işine özen gösteren,
- İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, kendini geliştirmeye istekli, coşkulu,
- Girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Anaokulu Öğretmenliği Çalışma Ortamı ve Çalışma Koşulları: Anaokulu Öğretmeni, oyun odası, bahçe gibi ortamlarda çalışır, görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültülü ve biraz tozlu olabilmektedir.

Anaokulu Öğretmenliği Meslek Eğitiminin verildiği yerler: Anaokulu Öğretmenliği Mesleğinin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin “Anaokulu Öğretmenliği”,”Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği” ve “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği”bölümlerinde verilmektedir.

Anaokulu Öğretmenliği Eğitim Süresi ve Ders - Eğitim İçeriği: Anaokulu Öğretmenliği eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim boyunca; çocuk gelişimi psikolojisini, anatomisini ve biyolojisini, plan yapmak ve uygulamak için gerekli bilgileri öğrenir , müzik, drama, oyun konularında bilgi sahibi olur, özürlü çocukların özellikleri ve entegre eğitimi, insan ilişkileri ve psikolojisi, kurum yönetimine ilişkin dersler, çocuk sağlığı, ilkyardım, öğretim teknikleri benzeri konularda kuramsal ve uygulamalı dersler öğretilir.

Anaokulu Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne iş Yapar? İş İmkanları : Anaokulu Öğretmenliği Mezunları meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.
Ek olarak;
- Anaokulu Öğretmenliği meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu kız meslek ve kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, anasınıfı, çocuk kulübü gibi okul öncesi eğitim kurumlarında çalışabilirler.
- Anaokulu Öğretmenliği (Okul öncesi öğretmenliği) Hızla gelişen bir alandır. Kadının çalışma hayatına atılması ve okul öncesi eğitimin öneminin giderek daha da anlaşılması kreş, anaokulu gibi kurumlara talebi artırmaktadır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli ve iyi yetişmiş eleman ihtiyacı da gün geçtikçe önem kazanmaktadır.
- Olanakları elverenlerse kendi işlerini kurabilmektedirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Okul Öncesi, Anaokulu Öğretmenliği bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Okul Öncesi, Anaokulu Öğretmenliği bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

• Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir