Aktüerya bölümü Meslek Tanıtımı

Aktüerya bölümü Meslek Tanıtımı

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Aktüerya bölümü Meslek Tanıtımı

Mesajgönderen gamze_34 » Cum Ağu 29, 2014 9:53 pm

Aktüerya bölümü Meslek Tanıtımı
Resim
Aktüerya bölümü Meslek Tanıtımı

Aktüerya bölümü meslek tanıtımı: Aktüerya bölümünün amacı, sosyal güvenlik kurumlarında vede sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir. Aktüerya bölümü mezunlarına aktüer denmektedir. Aktüerler genel olarak sigorta şirketlerinde, emekli sandığı, sosyal sigortalar kurumu benzeri resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev almaktadırlar.

Aktüerya Bölümünün Amacı: Aktüerya bölümünün amacı, sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde çalışacak elemanları yetiştirmek ve gerekli yetkin eleman açığını kapatabilmektir.

Aktüerya Bölümü Ders İçeriği: Aktüerya bölümünde matematik, istatistik, sosyoloji, hukuk, iktisat alanları ile ilgili çeşitli derslerin yanı sıra; insan kaynakları yönetimi, pazar yönetimi, hayat sigortacılığı, vergi analizi, finansal piyasalar ve kurumlar, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi, vergi mevzuatı benzeri dersler öğretilmektedir ve bu bölümü okuyanlara bir proje çalışması yaptırılır.

Aktüerya Bölümü Gereken Nitelikler: Aktüerya bölümünü okuyacakların analitik düşünme gücüne sahip olmaları, matematik ve ekonomiye ilgil ve bu alanlarda başarılı-yetkin, ayrıntıyla uğraşmaktan sıkılmayan, dikkatli ve yeniliklere açık bireyler olmaları beklenmektedir.

Aktüerya Bölümü mezunların Kazandıkları Ünvan - Aktüerya mezunları ne iş yapar ?: Aktüerya bölümü mezunları "Aktüer" ünvanı alırlar. Aktüerlerin başlıca görevi sigorta programları hazırlamaktır. Aktüer yangın, kaza ve özellikle ölüm gibi felaketlerin görülme sıklığına bakarak bunların gelecekte ortaya çıkabilme olasılığını hesaplar ve sonuçları tablo ve grafiklerle gösterir; tüm bunlara ve benzer istatistikleri baz alarak görev yaptığı sigorta şirketinin ya da sosyal güvenlik kurumunun yükümlülüklerini, tarifelerini belirler.

Aktüerya Bölümü çalışma Alanları: Aktüerler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu benzeri resmi sosyal güvenlik kurumlarında görev almaktadırlar. Türkiye'de endüstri ve ticaretin gelişmesiyle bu alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Aktüerya bölümü üniversite taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Aktüerya bölümü kpss atama taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
avatar
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****
 
Mesajlar: 113
Kayıt: Pzt Ağu 25, 2014 1:20 pm
Konum: İstanbul

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron