Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü Meslek Tanıtımı

Ösym Meslek tanıtımları, hangi meslek tam olarak ne iş yapar, hangi eğitimleri dersleri görür, iş potansiyeli nedir ve benzeri sorularınızı ve bu konular hakkındaki tecrübelerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

Mesajgönderen gamze_34 » Cum Ağu 29, 2014 5:44 pm

Resim

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Meslek Tanıtımı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü; hammadesi ağaç olan malzemenin işlenerek değerlendirilmesi; ağaçtan yapılan ürünlerin tasarlanması, üretiminin planlanması, ürünlerin kalite kontrolü alanında çalışacak teknik elemanlar yetiştirilmesini sağlamak amacıyla açılmıştır. Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirip mezun olanlar, sektördeki nitelikli işgücüne olan büyük talep nedeniyle dolgun ücretle kolay iş bulabilirler.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümünün Amacı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği'nin amacı hammaddesi ağaç olan malzemenin işlenmesi ve değerlendirilmesi; ağaçtan yapılan ürünlerin tasarımı ve üretimin planlanması, ürünlerin kalite kontrolü alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Ders İçeriği: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümünde eğitim 4 yıldır. Eğitim programı, ağacın hammadde olarak kullanılmasını, ağaçtan işlenmiş ve yarı işlenmiş malzeme üretimini, çeşitli ağaç işleri alanlarındaki üretim tekniklerini ve bunlarla ilgili yöntemlerin geliştirilmesini kapsar. Ağaç işleri mühendisliği bölümünde fizik, matematik, kimya, biyoloji ve bazı sosyal bilimler alanlarında temel dersler, ağaç teknolojisi, ağaç fiziği ve kimyası, ağaç işleme makineleri, üretim teknolojisi, üst yüzey işlemleri, teknik istatistik ve kalite kontrol, iç mimari-dekorasyon, üretim planlaması benzeri mesleki dersler öğretilmektedir. Çeşitli derslerdeki laboratuvar ve çizim çalışmalarına ek olarak, öğrenciler bir yarı yıl boyunca proje uygulaması için bölüm atölyesinde çalışmaktadırlar. Bununla birlikte, öğrencilerin bölümce onaylanmış bir ağaç işleri fabrikasında bir yarı yıllık endüstri uygulaması yapması zorunluluğu vardır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Gereken Nitelikler: Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümüne girmek isteyen bir öğrencinin, matematik ve fen derslerinde başarılı olması gerekir. Ek olaraksa ekonomiye ilgi duyması, bir işletmede, çalışma arkadaşlarıyla işbirliği halinde çalışabilmesi için ikna yeteneğine ve insan ilişkilerinde olumlu tutum ve iletişim becerilerine sahip olması beklenmektedir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Mezunların Kazandıkları Ünvan - Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Mezunu ne iş yapar ?: Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümünü başarı ile tamamlayan mezunlara "Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi" ünvanı verilmektedir. Dört yıllık program bir bütün olduğu halde iki yıllık öğretim sonunda 66 kredilik (?) dersi tamamlayanlardan ayrılmak isteyenlere iki yıllık yükseköğretim gördüğüne dair bir "Önlisans Diploması" verilmektedir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Çalışma Alanları: Ağaç işleri endüstri mühendisliği programını bitirenler mobilya, doğrama, yonga, lif levha, kaplama ve kereste fabrikaları ile prefabrik konut üretim alanlarında, ağaç işleri ile ilgili işyerlerinde, endüstri kuruluşlarının projelendirilmesi, iç mimari dekorasyon, ağaç kakma, müzik aletleri yapımı ile ilgili iş yerlerinde çalışabilmektedirler. Ağaç işleri mühendisleri faaliyet alanlarına giren konularda üretimin planlanması, metot geliştirme ve konstrüksiyon problemlerinin çözümlenmesinde yetki ile görev yaparlar. Bunun dışında ağaç işleri endüstrisindeki tüm imalat alanlarında üretim mühendisi olarak sorumluluk yüklenirler; tutkal, cila, boya, kaplama ve ahşap koruma maddeleri imalatıyla, yan sanayi alanlarında danışman ve uzman olarak özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü mezunları bu sektördeki nitelikli iş gücüne olan büyük talep nedeniyle özel sektöre ait fabrika ve imalathanelerde kolay ve dolgun ücretle iş bulabilmektedirler. Ek olaraksa Öğretmenlik sertifikası alanlar endüstri meslek liselerinde öğretmenlik yapabilirler.

Üniversite Taban Puanları için -> Üniversite Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü taban puanları na ulaşabilirsiniz.)

Kpss Atama Puanları ve Taban Puanları için -> Kpss Atama ve Taban Puanları (Açılan sayfadan istediğiniz yılın bilgilerine ulaşarak Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği bölümü taban puanları na ulaşabilirsiniz.)
gamze_34
Kpss Delisi ****
Kpss Delisi ****

Dön ÖSYM Meslek Tanıtımları

• Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir