40 yaşında, KPSS ile memur olunur mu?

40 yaşında, KPSS ile memur olunur mu?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, A grubu, B grubu, Eğitim ve Alan hakkında paylaşımlarınızı ve kpss hakkında sormak istediklerinizi buradan paylaşabilirsiniz. Kpss hakkında haber ilan paylaşımları ve iş ilanlarıda bu forumda bulunmaktadır.

40 yaşında, KPSS ile memur olunur mu?

Mesajgönderen kpssdelisi » Çrş Kas 05, 2014 7:41 pm

40 yaşında, KPSS ile memur olunur mu?

KPSS sınav sonuçları, kamuya personel alımlarında başvurulan ana sınavdır. Bu sınav sonuçlarına dayalı olarak bir çok statüde personel alımı yapılmaktadır. Aşağıda bu konuya ilişkin bir tablo bulunmaktadır.

Bu tablonun en önemli kısmı, ÖSYM aracılığı ile yapılan merkezi yerleştirme işlemleridir. Bu yerleştirme işlemleri en adil yerleştirme işlemleridir, zira sözlü sınav uygulanmamaktadır. İşte bu alımlarda genel olarak yaş şartı aranmamaktadır.

[*]ÖSYM'nin yürüttüğü KPSS tercih işlemleri
[*] Yaş Sınırı Var mı?: Üst yaş sınırı yok
[*]Merkezi yerleştirmeye esas yönetmeliğin ek-3. madde hükmü gereğince üst yaş sınırı konulmamaktadır. İlana çıkan kurumun mevzuatında yaş sınırı belirtiliyorsa üst yaş sınırı aranabilecektir. Ancak genel olarak ilanların yüzde 90'ında üst yaş sınırı yer almamaktadır.

[*]4/B'li personel alımı
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Yaş sınırı konulabiliyor
[*]Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı çok sayıda sözleşmeli personel almaktadır. Çoğu ilanda yaş şartı yer almamıştır.

[*]Askeri kurumlara sivil memur alımı
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Üst yaş sınırı yok

[*]İşçi alımı
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Üst yaş sınırı yok
[*]İşçi alım yönetmeliğinin 7/c maddesi gereğince üst yaş sınırı konulmamaktadır.

[*]POMEM alımları
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Yaş şartı var
[*]3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesi hükmü gereğince, erkekler ve bayanlar için sınav tarihi itibarıyle 28 yaşından gün almamak; askerliğini yapmış erkek adaylar için ise 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır.

[*]İtfaiye eri alım ilanı
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Üst yaş sınırı yok
[*]İçişleri Bakanlığı genelgesi gereğince 30 yaş şartı aranıyordu. Ancak bu şart Danıştay kararıyla iptal edilmiştir.

[*]KPSS-A alımları
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Yaş şartı var
[*]Uzman, müfettiş, denetmen, kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı alımlarında yaş şartı bulunmaktadır. Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir.

[*]Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımı
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Üst yaş sınırı yok
[*]Kalkınma Ajansları Personel Yönetmeliğinde sadece KPSS'ye girme şartı aranmayan kadrolar için 50 yaş şartı konulmuş olup, KPSS'ye dayalı alımlarda yaş şartı getirilmemiştir.

[*]Öğretmen alımları
[*]Yaş Sınırı Var mı?: Yaş şartı var
[*]İlk defaöğretmen kadrolarına atanacaklar bakımından, yönetmeliğin 11/g bendi gereğince, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Ancak yargı kararlarına göre, bu şartın daha önce bir şekilde resmi okullara öğretmen olarak atananlar için uygulanmaması gerekmektedir

Kaynak: www.memurlar.net
avatar
kpssdelisi
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
Mesajlar: 78
Kayıt: Pzr Ağu 24, 2014 6:43 pm

Dön Kpss Genel Bilgiler, Haberler, İş İlanları

 


  • Forumdan Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron